Teatrzyk kukiełkowy

Przed świętami wielkanocnymi klasy czwarte wzięły udział w cyklu zajęć poświęconych teatrowi. Niestety, w tym roku nie mogliśmy zorganizować wyjazdu do prawdziwego teatru ani nawet teatry objazdowe do nas nie zawitały. Musieliśmy poradzić sobie inaczej, ale też ciekawie.

Odbyliśmy wirtualny spacer po Teatrze im. Juliusz Słowackiego w Krakowie. Po Teatrze Lalek we Wrocławiu „oprowadzał” nas tamtejszy aktor – Marek Koziarczyk, byliśmy w miejscach, do których zwykle teatralny widz nie ma wstępu: garderobie, rekwizytorni, pracowni krawieckiej i perukarskiej oraz sznurowni.

Wzięliśmy udział w przyspieszonych warsztatach teatralnych „Od tekstu literackiego do spektaklu” oraz uczyliśmy się, jakie są rodzaje lalek teatralnych, a podstawowe to: pacynki, kukiełki, jamajki i marionetki. Były oczywiście warsztaty lalkarskie, poznaliśmy tajniki wykonania pacynek i kukiełek.

Po tych przygotowaniach przystąpiliśmy do prac projektowych- wiedzę teoretyczną zamieniliśmy w praktyczną. Wystawialiśmy fragmenty baśni w teatrzyku kukiełkowym. Były to spektakle jednoosobowe, chociaż niektórym z nas dzielnie pomogli członkowie rodziny. Wybieraliśmy sceny z „Kopciuszka” (klasyczna baśń lub utwór Wandy Chotomskiej) i z „Bajki o rybaku i rybce”. Prezentujemy w galerii kukiełki i zdjęcia scen, może, jak wrócimy do szkoły, to przedstawimy nasze spektakle młodszym klasom.

Galeria zdjęć
Skip to content