Zmagania klas piątych z Melpomeną

W tym roku szkolnym kolejny projekt teatralny czekał na uczniów klas piątych. W trakcie omawiania lektur z działu „W świecie mitów” poznali znamienite postacie mitologiczne z różnych kultur. Zachwycił ich P’an-ku z mitu chińskiego oraz Gichy Manitou z indiańskiej opowieści. Serca wszystkich uczniów podbiły jednak mity greckie, z którymi zaznajomili się już wcześniej na lekcjach historii. Wielką sympatią obdarzyli Prometeusza- dobroczyńcę ludzkości, podziwiali pomysłowość Heraklesa i Odyseusza, potępiali zachowanie Syzyfa, ale i władcy Olimpu- Zeusa.                                                    

Uczniowie poznali również przepiękną historię o matczynej miłości, która obrazowo ukazuje także wierzenia starożytnych na temat powstania pór roku. Pewnie wielu domyśla się, że mowa o micie o bogini urodzaju Demeter i jej córce Korze. To ten tekst, a właściwie opracowany na jego podstawie scenariusz miniatury teatralnej stał się wyzwaniem dla piątoklasistów. Przez dwa tygodnie mieli pracować w grupach, aby wcielić się w role greckich bóstw.  

Po wydłużonym czasie (kwarantanny, nauka zdalna) udało się, aktorzy stanęli na scenie, a patronowała im Melpomena- zainteresowanych prosimy o odszukanie informacji, kim była ta postać z greckich mitów.  

Projekty zostały wysoko ocenione, najwyższe stopnie otrzymały te grupy, które dodatkowo zaprezentowały się przed innymi klasami.  

W galerii zobaczcie aktorów-bogów z mitu „Demeter i Kora”.

Galeria
Skip to content