Plac kopytkowy, głubczycka brama floriańska… , czyli klasy piąte poznają średniowieczne Głubczyce

Po zakończeniu na lekcjach historii działu „Średniowieczne społeczeństwo” nasza nauczycielka zorganizowała nam lekcje muzealne, dzięki którym połączyliśmy teorię z praktyką. Sprawozdanie z lekcji przedstawia Pola Głogiewicz, a zdjęcia z naszej wędrówki po średniowiecznych Głubczycach można obejrzeć w galerii.

10.03 – 5a i 16.03-5b brały udział w lekcji muzealnej  ,,Średniowieczne miasto na przykładzie Głubczyc.’’ Lekcje poprowadziła dla nas pani dr Barbara Piechaczek, dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od ul. Kochanowskiego (Zakład Karny), gdzie mieściły się w wiekach średnich stodoły. Następnie przeszliśmy pod pomnik ,,Czynu Zbrojnego’’ – w czasie średniowiecza w tym miejscu znajdowała się fosa, nasze miasto było znacznie mniejsze, wkoło otoczone murami. W tej części miasta obejrzeliśmy fragment zachowanego muru obronnego. Kolejnym punktem lekcji był Plac 1 Maja (Plac Kopytkowy), niedaleko którego stała budka, w której mieszkańcy średniowiecznego miasta płacili podatki. Przeszliśmy ulicą Sobieskiego do kolejnego zachowanego wraz z basztą fragmentu muru obronnego. Pani Piechaczek pokazała nam budynek przy ulicy JP II gdzie znajdował się pierwszy szpital w Głubczycach. W następnej kolejności zobaczyliśmy kościół parafialny zbudowany w stylu gotyckim. Potem poznaliśmy miejsce, gdzie w średniowieczu wymierzano karę chłosty. Przeszliśmy ulicą Kozielską do miejsca położenia Klasztoru Ojców Franciszkanów, koło którego znajduje się zachowany fragment muru obronnego wraz z bramą wjazdową-to właśnie głubczycka brama, której patronuje św. Florian. Później dotarliśmy do muzeum znajdującego się w Ratuszu Miejskim. Tam obejrzeliśmy cudowną makietę średniowiecznych Głubczyc wykonaną przez śp. pana Stanisława Liphardt. Na koniec mogliśmy pooglądać wystawę czasową znajdującą się w muzeum.

Wrażenia niezapomniane. Dziękujemy pani B. Piechaczek za niezwykle ciekawe wiadomości o naszym mieście.”

Skip to content