Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce i Krakowa

Dnia 23.05.2024 uczniowie klas 4c, 6a i 6b uczestniczyli w wycieczce do kopalni soli w Wieliczce oraz Krakowa.

Kopalnia soli w Wieliczce stanowi bezcenny zabytek kultury materialnej świata, wpisany w 1978 roku na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO.

Głęboko pod ziemią możemy podziwiać niezwykłe, solne krajobrazy, imponujące rozmiarami wyrobiska, skały solne różnych rodzajów, słone jeziora oraz dzieła sztuki stworzone przez górników-rzeźbiarzy. W kopalni jest ponad 2 000 komór, lecz z pewnością nie ma dwóch identycznych! Ponadto kopalnia jest tak ogromna, że można zwiedzać jedynie 2% solnego labiryntu.

Obok podziemnych chodników i korytarzy, które tworzą prawdziwy podziemny labirynt o długości 245 km, odkryto groty kryształowe. Miejsca te są niezwykle cennym zabytkiem przyrodniczym, które objęto ochroną w roku 2000, tworząc pierwszy w Polsce podziemny rezerwat przyrody nieożywionej.

Po zwiedzeniu kopalni udaliśmy się do Krakowa, gdzie podczas spaceru po Rynku Głównym mogliśmy podziwiać Bazylikę Mariacką, pomnik Adama Mickiewicza oraz centralny obiekty, czyli Sukiennice, gdzie kupiliśmy pamiątki.

Skip to content