Dzień Dziadka

Rodzinne, świeckie święto, obchodzone w Polsce 22 stycznia w celu uhonorowania dziadków. Przyjęło się, że w ten dzień wnuki składają życzenia swoim dziadkom, a w przedszkolach, świetlicach i innych instytucjach opiekuńczo-wychowawczych organizowane są spotkania, pokazy artystyczne dzieci i poczęstunek. Zwykle towarzyszy temu wręczenie laurek.

Tłusty czwartek

Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem rozpoczynającym się w Środę Popielcową. Rozpoczyna on ostatni tydzień Karnawału. Ze względu na zależność od daty Wielkanocy jest on świętem ruchomym.

Walentynki

Dzień św. Walentego, czyli popularne Walentynki lub też święto zakochanych obchodzone są 14 lutego każdego roku w wielu krajach na świecie. Nazwa święta wywodzi się od imienia jednego z pierwszych chrześcijańskich męczenników -- św. Walentego z Rzymu

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet, to coroczne święto kobiet obchodzone 8 marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Jest to święto o stosunkowo długiej tradycji, ponieważ ustanowione zostało w 1910 r.

Dzień Mężczyzn

Jest to święto wyrażające uznanie dla osiągnięć mężczyzn z całego świata oraz na przestrzeni dziejów. Stanowi czas rozważań nad ich udziałem oraz zaangażowaniem we współtworzeniu postępów edukacyjnych, ekonomicznych i technologicznych w społeczeństwie.

Początek astronomicznej wiosny

Jest to dzień rozpoczęcia jednego z czterech podstawowych okresów klimatycznych występujących w strefie klimatu umiarkowanego. Cechami charakterystycznymi opisywanej pory roku są umiarkowane temperatury powietrza oraz niewielkie ilości opadów atmosferycznych. Podczas trwania wiosny, wraz z upływem czasu przybywa dnia a nocy ubywa. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się w momencie zrównania długości dnia z nocą, zwanego równonocą wiosenną …

Kontynuuj czytanie

Prima Aprilis

Prima aprilis (łac. 1 kwietnia), dzień żartów — święto obchodzone 1 kwietnia, z którym związane są tradycje robienia żartów, celowego wprowadzania w błąd rodziny, znajomych. W tym dniu również w mediach pojawiają się różne nieprawdziwe, żartobliwe informacje. W krajach anglojęzycznych dzień ten nazywany jest Dniem Głupca (ang. Fool's Day).

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi lub też Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

Święto Pracy

Międzynarodowe Święto Pracy (ang. International Workers Day), lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, to święto obchodzone corocznie 1 maja dla upamiętnienia i uznania osiągnięć klasy robotniczej. W Polsce dzień ten jest świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy.

Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 maja jest świętem państwowym obchodzonym w Polsce na pamiątkę uchwalenia w 1791 roku konstytucji mającej na celu poprawę sytuacji politycznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.